Hasznos tippek, tanácsok önéletrajz íráshoz
A megfelelő önéletrajz elkészítése az első lépés az új munkahely felé.
Az önéletrajznak jól átláthatónak, megfelelően tagoltnak, lényegre törőnek kell lennie, amely a megpályázott pozícióra szabott. Az adott pályázó szakmai tapasztalatairól és kompetenciáiról készült legátfogóbb kivonat, mely egy HR-es szakember számára akár 15 másodperc alatt értelmezhető.
Az önéletrajzot mindig a meghirdetett munkakörre szabottan kell összeállítani. Alapvetően nem az önéletrajz alapján dönt a leendő munkaadó, hogy a pályázó alkalmas-e az adott pozícióra, viszont csak egy jól megírt önéletrajz képes olyan benyomást kelteni a munkaadóban, hogy feltétlenül találkozni akarjon a pályázóval.
Fényképek szerepe
Szeretnénk hangsúlyozni, hogy a fotó nem elvárás, vagy alapkövetelmény az önéletrajzban. Amennyiben a hirdetésben nincs külön feltüntetve, hogy fényképes önéletrajzot kérnek, egyáltalán nem kerül hátrányba az a pályázó aki nem csatol fényképet.
Ha mégis csatolunk fotót az alábbiakra figyeljünk oda feltétlenül:
A fotó mindig legyen aktualizált
Legjobb az igazolványkép-stílusú, fejet illetve vállakat mutató
Ne legyen rossz minőségű vagy telefonnal készített
Elegánsabb öltözetben készítsük (ne pl. fürdőruhában)
Formai szempontból javasoljuk a Word formátumú önéletrajz küldését fehér háttérrel, fekete betűszínnel, valamint egységes betűmérettel, és betűtípussal (pl. Times New Roman, Arial, stb), és a bekezdések tabulátorral történő tagolását.
Europass vagy amerikai típusú
Az Europass egy kötöttebb és tömörebb forma, általában nagy létszámú jelentkezőnél szoktak kimondottan ilyet kérni, mert gyorsan lehet szakmai szempontok alapján szűrni a jelentkezőket. Kicsit több mozgásteret ad a készítőnek az amerikai típusú önéletrajz.
Az Europass formátumú önéletrajzot abban az esetben javasoljuk, amennyiben a jelölt valamilyen állami, esetleg EU-s pozícióra pályázik, ugyanis ezekben a szektorokban ez a hivatalos CV formátum. Amennyiben a privát szférában pályázunk állásokra, inkább az amerikai típusú, felsoroló jellegű önéletrajz javasolt.
Tartalom
Személyi adatok:
A családi állapot feltüntetése semmilyen körülmények között nem elvárás. (pl. hajadon, elvált, házas stb)
A pályázó gyermekeire utaló adatokat szintén nem kell megadni egy önéletrajzban (pl. Liza 4 éves)
A születési idő feltüntetése választható opció, de nem tartjuk mindenképpen elvárásnak.
Gyakori hiba az elérhetőségek pontatlansága (nem aktuális/elgépelt telefonszám, e-mail cím)
Nyelvismeret feltüntetése:
Az egyik legfontosabb ismeretnek tartjuk. Fontos, hogy mindig az aktív nyelvismereti szintet adjuk meg az önéletrajzban. A 10 évvel ezelőtt letett középfokú nyelvvizsga csak akkor releváns, ha valóban aktív a nyelvtudás.
Szakmai tapasztalat, végzettség:
Az áttekinthetőség szempontjából a legoptimálisabb, ha kronológiailag visszafelé történik meg a pályaív állomásainak felsorolása, vagyis jelentől a múltig. A végzettségek feltüntetését szintén kronológiailag visszafelé javasoljuk írni. Érdemes mindenképp feltüntetni a folyamatban lévő képzéseket amennyiben azok szakmailag relevánsak.
Pályakezdők esetében javasoljuk, hogy a végzettséget a szakmai tapasztalatok előtt tüntessék fel, szakmai tapasztalattal már rendelkező jelöltek esetében viszont azt javasoljuk, hogy a tapasztalatok felsorolása előzze meg a végzettség rovatot.
Mit NE írjunk a CV-be, mire figyeljünk oda:
Elütések, helyesírási hibák:
A lehető legalapvetőbbnek tűnik, hogy nem hagyunk helyesírási, nyelvhelyességi vagy stilisztikai hibát az önéletrajzban, mégsem sikerül betartani. Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy csak a hanyag jelöltek esnek ebbe a hibába, akik arra sem képesek, hogy átolvassák a kész “művet”, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy éppen azok a jelentkezők vannak a leginkább kitéve az elütéseknek, akik folyamatosan a CV tökéletesítésére törekszenek.
Ha valaki többször is alakított a dokumentumon és kiegészítette a szöveget, akkor a javítások, beszúrások, cserék ahhoz vezethetnek, hogy pl. egy-egy dátum elcsúszik, a közbeékelt tagmondat miatt pedig az alany és az állítmány már nem egyezik meg a végső szövegben. Az ilyen hibák “végzetesek” lehetnek, a munkaadó ugyanis arra következtet belőlük, hogy az illető nem figyel a részletekre és nem elkötelezett a minőség iránt.
A megoldás, hogy olvassuk át soronként a dokumentumot a legelejétől úgy, hogy mindig az adott mondatra és sorra koncentrálunk. Mutassuk meg valaki másnak is, aki friss szemmel átnézi és kielemzi az önéletrajzot.
Nem megfelelő hosszúság:
Az alapszabály szerint minden tíz év tapasztalatra 1 oldalt szánjunk. Ha azt gondoljuk, hogy szakmai pályafutásunk 20 évét lehetetlen beilleszteni egy kétoldalas önéletrajzba, gondoljuk át, hogy egy 3-4 vagy akár 10 oldalas pályázatot senki sem fog komolyan átnézni.
Egy tömör, koncentrált önéletrajz azt mutatja a munkaadónak, hogy képesek vagyunk összefoglalni dolgokat és prioritás alapján válogatni egy információhalmazból.
Nem arra kell törekednünk, hogy elmeséljük életünk történetét. Ha már a felvételin ülünk szemben az interjúztatóval, szinte semmit nem számít, mi van leírva az önéletrajzban. Tekintsük át még egyszer tehát a CV-t, mert valószínűleg túl hosszú.
Formázás:
Hacsak nem egy dizájner vagy művészi állásra készülünk, a tiszta és jól áttekinthető dokumentum legyen a cél. Felejtsük el a színes hátteret, vagy váltakozó betűtípusokat. Az oszlopok legyenek egy vonalban, a név és elérhetőség pedig a dokumentum minden egyes oldalán legyen feltüntetve.
Ha tehetjük, nézzük meg az elkészült művet Google Docsban és Wordben is, valamint csatoljuk e-mailben és nyissuk meg “előnézetben”. Jó ötlet az is, ha pdf-ben mentjük el.
Motivációs levél
A motivációs levél több célt is szolgál:
Összefoglalja az önéletrajzban csak vázlatosan leírt szakmai pályafutásunkat. Felkelti a figyelmet, és ösztönzi az olvasót az önéletrajz elolvasására. Rávilágít azokra a fontosabb dolgokra, melyek a megpályázott pozíció szempontjából hangsúlyosak lehetnek. Mutat valamit a személyiségünkből, céljainkból, elért eredményünkből.
Ha a pályázat kiírója nem kéri külön, úgy megfelelően részletes önéletrajz esetén önálló motivációs levél csatolását nem tartjuk szükségesnek, elegendő az e-mail tárgyrovatában feltüntetni a pozíciót, illetve az e-mail szövegtörzsében pár soros kísérőlevelet küldeni:
Tisztelt Hölgyem/Uram,
Hivatkozva..…referenciaszámú hirdetésükre, mellékelten megküldöm önéletrajzom
Amennyiben önéletrajzomban foglaltak felkeltették érdeklődését, úgy személyes megbeszélésre készséggel állok rendelkezésükre.
Üdvözlettel,
aláírás