5 fontos információ mindazok számára, akik hivatalosan szeretnének Ausztriában munkát vállalni!
Ausztriai munkavállalás során az emberek egy része a nyelvismeret hiánya miatt vagy nem köt munkaszerződést, vagy ha van is lehetősége munkaszerződés kötésére, nincs tudatában az abban foglalt feltételeknek.
1) Ki a munkavállaló
– Határozott vagy határozatlan idejű munkavégzésre kötelezi el magát
– Személyes és gazdasági függőség
– Időhöz, helyhez és utasításhoz kötött
– Személyes munkavégzésre kötelezett
Jogkövetkezmények:
– Teljes egészében érvényesülnek a munkajogi rendelkezések
– Bejelentés a beteg-, baleset- és nyugdíjbiztosításhoz, valamint járuléklevonás a munkáltató által
– Jövedelemadó levonása a munkáltató által
2) Mi a kollektív szerződés
Ausztriában kollektív szerződés szabályozza egy-egy ágazatban a legfontosabb munkafeltételeket és meghatározzák a munkaszerződések tartalmát is.
A kollektív szerződés az Osztrák Szakszervezetek Országos Szövetsége nevében az adott ágazati szakszervezetek és az illetékes munkaadói érdekképviseletek között kerül megkötésre. A kollektív szerződésben foglalt megállapodások egy meghatározott ágazat munkavállalóira érvényesek és a legfontosabb munkafeltételeket, mint pl. a minimáljövedelmet szabályozzák, azaz a kollektív szerződések befolyással vannak a munkaszerződések kialakítására, és így részben meghatározzák azok tartalmát.
Ausztriában a kollektív szerződések biztosítanak a munkavállalók számára olyan fontos jogosultságokat, mint a 13. havi (szabadságpénz) és 14. havi bér (karácsonyi pénz) és az éves béremelések. Ausztriában több mint 1.400 kollektív szerződés van.
Az a kollektív szerződés kerül alkalmazásra, amelynek a területi-, szakmai-, ágazati-, és személyi hatálya alá a munkáltató és annak munkavállalói esnek.
3) Mire kell figyelni Ausztriai munkaviszony esetén
Fontos tudni, hogy ha valaki nem rendelkezik írásos munkaszerződéssel, akkor is minden esetben kell, hogy kapjon a munkaadótól „munkaigazolást”.
A munkaigazolás formáját a törvény szigorúan szabályozza. A munkaadót törvény kötelezi, hogy munkaszerződés hiánya esetén ezt a munkavállalónak átadja.
Amennyiben az adott tevékenység esetében van érvényben levő kollektív szerződés, de nincs munkaszerződés csak „munkaigazolás”, akkor a kollektív szerződés rendelkezései az irányadóak.
4) Munkaviszony kezdete, a próbaidő
Minden munkakapcsolat alapvető feltétele a bizalom és a megfelelő szakmaiság megléte. Szakmaiságunk és felkészültségünk első bizonyítási lehetősége tehát a próbaidőben eltöltött munkaviszony. Ez az időtartam ad lehetőséget mindkét félnek – a munkaadónak és munkáltatónak – egyaránt, hogy kialakítsa és megteremtse a munkához alapvetően szükséges bizalmi hátteret.
a munkáltatónak biztosítani kell:
a szerződésben vállalt munkabért
elsősorban a minőségi munkához szükséges munkafeltételeket
munkaeszközöket
a munka helyét és időtartamát
a munkavállalónak vállalnia kell:
az adott munkához kötődő szakmaiságot
a megfelelő hozzáállást
precíz munkavégzést
5) Próbaidő tartama, felmondás a próbaidő alatt
Érdemes tudni, hogy meddig tart a próbaidő, Ausztriában két különböző időtartam is vonatkozik erre. A tanulók próbaideje 3 hónap, a munkavállalóké maximum 1 hónap lehet.
Ettől rövidebb időt határozhat meg a kollektív szerződés, ilyen esetben ez az irányadó.
A próbaidő alatti felmondásról a munkavállalónak legkésőbb a próbaidő utolsó napjáig meg kell kapnia a munkáltatótól a felmondó-nyilatkozatot. A próbaidőre a rendes fizetés jár, természetesen időarányosan.
forrás:ausztriaimunkak